start head_var_02.png, 43kB
ul. Szpitalna 13   33-100 Tarnów
tel. 14 63 10 100,  fax 14 62 13 637
e-mail: administracja@ssz.tar.pl

ODDZIAŁ GINEKOLOGICZNO - POŁOŻNICZY

ORDYNATOR ODDZIAŁU: lek. med. Wojciech Dzierwa specjalista ginekologii i położnictwa
Kontakt telefoniczny:
Ordynator: 14 63 10 359
Pielęgniarka oddziałowa: 14 63 10 347
ginekologia  
Dyżurka lekarska: 14 63 10 455
Dyżurka pielęgniarska: 14 63 10 356
Sekretariat: 14 63 10 516
Izba przyjęć: 14 63 10 317
położnictwo  
Dyżurka lekarska: 14 63 10 449
Dyżurka pielęgniarska: 14 63 10 478
Sekretariat: 14 63 10 438
Izba przyjęć: 14 63 10 457
Blok porodowy: 14 63 10 479
Poradnia Ginekologiczno-Położnicza: 14 63 10 420

PROFIL ODDZIAŁU:

Oddział dysponuje 44 łóżkami - rocznie przyjmowanych jest około 3 tyś. pacjentek. Oddział posiada II stopień referencyjności w trójstopniowym modelu opieki ginekologiczno-położniczej. W odcinku położniczym udzielany jest pełen zakres usług związanych z opieką nad kobietą ciężarną, rodzącą oraz położnicą. W odcinku ginekologicznym wykonywane jest zarówno leczenie zachowawcze jak i operacyjne w tym stanów przedrakowych i nowotworów narządu rodnego, diagnostyka i leczenie niepłodności. Ponadto wykonywane są drobne badania i zabiegi diagnostyczne. W Oddziale Ginekologiczno Położniczym prowadzone są specjalizacje z zakresu położnictwa i ginekologii.

Odcinek położniczy przygotowany jest do sprawowania kompleksowej opieki nad kobietą ciężarną (w tym także nad ciążą o przebiegu patologicznym), rodzącą i położnicą. Kobiety mają możliwość wyboru systemu opieki nad noworodkiem – pomiędzy systemem tradycyjnym a „roomingiem” – gdzie matka przebywa razem z dzieckiem i ma możliwość współuczestniczenia w jego pielęgnacji, nauki techniki karmienia piersią i zasad opieki nad noworodkiem. Ponadto w Oddziale istnieje możliwość porodu w znieczuleniu.

Rzeczy do zabrania do szpitala

  • dokumenty: dowód tożsamości (PESEL), wyniki badań diagnostycznych, karta przebiegu ciąży, grupa krwi, wynik GBS,
  • rzeczy dla mamy: przybory toaletowe (mydło, szczoteczka do zębów, pasta, grzebień), ręczniki, kapcie, klapki pod prysznic, bielizna osobista na zmianę, szlafrok, koszule rozpinane na zmianę, podpaski typu maxi lub podkłady poporodowe (w szpitalu dostępna jest lignina), telefon komórkowy, ładowarka, wkładki laktacyjne.

Warunki sali porodowej

  • dwie osobne, pojedyncze sale porodowe, przystosowane do odbycia porodu rodzinnego,
  • łazienki z pełnym węzłem sanitarnym dostępne na zewnątrz sal,
  • dodatkowe wyposażenie sal porodowych stanowiące alternatywę do leżenia na łóżku i umożliwiające tzw. poród aktywny, m.in. piłki, koło porodowe, materace
  • naturalne metody łagodzenia bólu porodowego: masaż odcinka krzyżowo-lędźwiowego, tensy, techniki oddechowe i relaksacyjne, poruszanie się w I okresie porodu w przypadku braku przeciwwskazań.

Warunki sali położniczej

  • sale jedno- i dwuosobowe z wspólnym węzłem sanitarnym oraz sale dwu- i trzyosobowe sale po cięciach cesarskich z własnym węzłem sanitarnym,
  • możliwość wybrania dogodnej formy opieki nad noworodkiem pomiędzy systemem tradycyjnym (noworodek oddzielnie od mamy) a rooming-in pozwalającym na wspólny pobyt matki z dzieckiem i na współuczestnictwo w jego pielęgnacji i opiece,
  • - dzieci są na salach z mamami w specjalnych małych łóżeczkach, ale można je oddać na oddział do położnych, gdy pacjentka jest zmęczona i chce się przespać lub chce oddać maluszka do dokarmienia.
  • Znieczulenie

  • znieczulenie zewnątrzoponowe ze wskazań lekarskich i na życzenie pacjentki (w przypadku dyspozycyjności anestezjologa) – bezpłatnie,
  • podtlenek azotu, tzw. gaz rozweselający podawany wziewnie, który nie znieczula całkowicie, ale uśmierza ból porodowy, bezpieczny dla rodzącej i dziecka – bezpłatnie.
  • Dostępne rodzaje porodu

  • poród naturalny, w dogodnej dla rodzącej pozycji – bezpłatnie,
  • poród rodzinny (wystarczy na Bloku Porodowym zgłosić położnej, że chce się, aby osoba bliska była przy porodzie, wtedy dostaje ona fartuch ochronny i osłaniacze na buty i może być z rodzącą) – bezpłatnie,
  • poród przez cesarskie cięcie w przypadku wskazań medycznych – bezpłatnie.
  • Inne

  • stosowana ochrona krocza, nacięcie kontrolowane (niezbyt głębokie) w sytuacjach uzasadnionych medycznie, m.in. w zagrażającym pęknięciu krocza, w zagrożeniu zdrowia dziecka w końcowej fazie porodu, w pomocy ręcznej,
  • lewatywa i golenie krocza do porodu wykonywane standardowo, z wcześniejszym informowaniem pacjentek i za ich zgodą
  • Pobyt w Szpitalu po porodzie Bezpośrednio po porodzie dziecko jest kładzione na ciele matki (kontakt „skóra do skóry”) – jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań i jest wszystko w porządku z dzieckiem i matką. Wtedy też może nastąpić pierwsze karmienie dziecka. Kangurowanie noworodka na Bloku Porodowym w zależności od stanu dziecka. Kontakt bezpośredni między matką a dzieckiem w przypadku cesarskiego cięcia może być nieco odroczony w czasie, z uwagi na specyfikę operacji. Kobieta po porodzie naturalnym przebywa na sali porodowej na obserwacji jeszcze jakieś dwie godziny. Noworodek jest w międzyczasie badany, mierzony i ważony. Jeśli z dzieckiem są problemy zdrowotne lub rodzi się wcześniak, dziecko trafia na Oddział Noworodków z Ośrodkiem Intensywnej Terapii, gdzie ma zapewnioną specjalistyczną pomoc. Mama ze zdrowym noworodkiem trafia na odcinek położniczy oddziału. Na oddziale matki są informowane o zasadach prawidłowej pielęgnacji noworodka, karmienia piersią i diety przy karmieniu naturalnym. W szpitalu nie trzeba mieć swoich ubranek dla dziecka ani pieluch (chyba, że ktoś chce pampersy, bo w szpitalu zapewniają pieluchy tetrowe). Chusteczki nawilżane dla noworodka trzeba mieć swoje. Do wypisu należy dostarczyć ciuszki własne dla noworodka – dostosowane do pory roku i pogody oraz pamiętać o foteliku do transportu noworodka.

    Doradca laktacyjny W szpitalu jest promowane karmienie piersią poprzez stworzenie optymalnych warunków umożliwiających karmienie na żądanie. W pierwszych próbach karmienia dziecka pomagają mamom doświadczone i wykwalifikowane położne oraz pielęgniarki noworodkowe. Pokazują, jak prawidłowo przystawiać noworodka do piersi i pomagają w problemach z laktacją. W uzasadnionych przypadkach dzieci są dokarmiane butelką. W Oddziale Noworodków zatrudniony jest doradca laktacyjny, który pomaga mamom we wszelkich problemach z laktacją.

    Opieka psychologiczna W razie poważnych problemów po porodzie natury psychicznej lub w razie problemów zdrowotnych z dzieckiem pacjentki mogą skorzystać z pomocy psychologicznej (konsultacje na oddziale).

    Rehabilitacja W przypadku poważnych problemów po porodzie z tzw. uruchomieniem się istnieje możliwość konsultacji rehabilitanta, który udziela porad i wskazówek, jakie ćwiczenia wykonywać, by w miarę szybko powrócić do formy.

    Przybliżony czas pobytu:

    • po porodzie bez komplikacji – 2 doby,
    • po nacięciu krocza – 2 doby,
    • po cesarskim cięciu – 3 doby
    lub indywidualnie - w zależności od stanu zdrowia matki i dziecka

    Odwiedziny: Odwiedziny pacjentek zgodnie z regulaminem mogą się odbywać codziennie od godziny 11.00. do 20.00. W innym czasie osoby odwiedzające mogą przebywać w oddziale tylko za zgodą ordynatora lub lekarza dyżurnego. Jedną pacjentkę mogą odwiedzać równocześnie co najwyżej dwie osoby. Rodzina pacjentki może uczestniczyć samodzielnie lub pod nadzorem pielęgniarki oddziału w procesie pielęgnacji pacjentki i dziecka w zakresie ustalonym przez lekarza i pielęgniarkę. Pielęgniarka oddziału przeprowadza edukację rodziny z odpowiedniego zakresu pielęgnacji. Ze względów epidemiologicznych pacjentek po porodzie nie powinny odwiedzać dzieci do siedmiu lat. Zakaz odwiedzin dotyczy osób z infekcjami dróg oddechowych lub jakąkolwiek inną chorobą zakaźną. W czasie trwania wizyt lekarskich, wykonywania zabiegów czy konsultacji osoby odwiedzające powinny opuścić salę. Odwiedzający powinni swoim zachowaniem nie przeszkadzać innym pacjentkom przebywającym w sali. Osoby będące pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających mają zakaz wstępu na oddział.

    Wyżywienie Pacjentki otrzymują trzy posiłki dziennie: śniadanie, obiad i kolację. Spożywanie posiłków odbywa się w salach. Do szpitala należy zabrać sztućce oraz kubek na picie. Przynoszenie posiłków domowych nie jest zakazane. Na oddziale istnieje możliwość podgrzania posiłków w kuchence mikrofalowej oraz skorzystania z czajnika i lodówki.

    W odcinku ginekologicznym wykonywane jest zarówno leczenie zachowawcze jak i operacyjne w tym stanów przedrakowych, i niektórych nowotworów narządu rodnego, diagnostyka i leczenie niepłodności. Ponadto wykonywane są drobne badania i zabiegi diagnostyczne. W strukturze Oddziału pozostaje: Poradnia Ginekologiczno-Położnicza, w której pacjentki mają możliwość kontynuacji leczenia poszpitalnego.

    Sczegółowy zakres świadczonych usług:

    Drobne zabiegi diagnostyczno-lecznicze:

    • histerosalpingografia (uzyskanie obrazu jamy macicy i jajowodów przy użyciu promieni rentgenowskich)
    • badania kolposkopowe (oglądanie powierzchni szyjki macicy, dolnej części jej kanału oraz pochwy i sromu przy pomocy urządzenia optycznego kolposkopu)
    • wyłyżeczkowanie kanału szyjki i jamy macicy
    • pobranie wycinków celowanych z tarczy części pochwowej
    • ukręcenie polipa szyjkowego lub endometrialnego

    Zabiegi operacyjne dotyczące sromu i pochwy:

    • wyłuszczenie torbieli gruczołu Bartholina
    • nacięcie i marsupolizacja (wytworzenie jamy co umożliwia wprowadzenie na zewnątrz zgromadzonego śluzu produkowanego przez gruczoł gdy prawidłowa droga odpływu jest niedrożna)
    • plastyka
    • pochwowe usunięcia macicy

    Operacje korygujące szyjkę macicy.
    Operacje na macicy i przydatkach:

    • myomektomia conserwatywna (zachowawcze wyłuszczenie mięśniaka macicy)
    • amputacja nadszyjkowa trzonu macicy
    • proste wycięcie macicy
    • operacje na przydatkach
    • laparoskopia diagnostyczna w leczeniu niepłodności
    • laparoskopia operacyjna w zespole bólowym miednicy
    • laparoskopia operacyjna guzów /cyst przydatków
    • laparoskopia operacyjna mięśniaków macicy
    • laparoskopia operacyjna – amputacja nadszyjkowa macicy z powodu mięśniaków macicy
    • laparoskopia operacyjna – całkowite usunięcie macicy z przydatkami lub bez przydatków
    • laparoskopia operacyjna – podwieszenie wypadającego narządu rodnego
      Wykonujemy operacje z powodu nowotworów narządu rodnego :
    • nowotwory sromu
    • nowotwory szyjki macicy
    • nowotwory trzonu macicy
    • nowotwory jajnika

    Operacje korygujące nieprawidłowe położenie pochwy, macicy i inne zabiegi.





    Dokumenty do pobrania

     

    LEKARZE ODDZIAŁU:

    • lek. Szczepan Bartkiewicz
    • lek. Regina Bednarczyk
    • lek. Krystyna Bielaszka-Mikrus
    • lek. Hanna Felis-Zyguła
    • lek. Piotr Jackowski
    • lek. Wieńczysław Kamiński
    • lek. Piotr Kotecki
    • lek. Weronika Marek
    • lek. Lidia Przeklasa
    • lek. Ewa Rytwińska
    • lek. Grzegorz Sałata
    • lek. Judyta Zazulicz-Konior

    REZYDENCI:

    • lek. Marcin Konieczny
    example1
    PIELĘGNIARKA ODDZIAŁOWA: mgr poł. Beata Chrościńska

    SPRZĘT MEDYCZNY:

    • Ultrasonograf SA MEDISON
    • Ultrasonograf Sonix SP
    • Kardiotokografy
    • Pulsoksymetry OHMEDA
    • Łóżka porodowe
    • Aparat EKG AsCARD
    • 2 Aparaty KTG BT 350 - do ciąży bliźniaczej
    • Zestaw do intensywnego nadzoru położniczego
    • Stanowiska do resuscytacji noworodka
    • Kardiomonitory
    • Histeroskop
    Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika w Tarnowie - Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2014 - 2023