start head_var_02.png, 43kB
ul. Szpitalna 13   33-100 Tarnów
tel. 14 63 10 100,  fax 14 62 13 637
e-mail: administracja@ssz.tar.pl
AKTUALNOŚCI - ROK 2017

Na oddział zakaźny dla dzieci zaglądnął Mikołaj, każdy dzielny pacjent otrzymał od niego drobny upominek.

06 grudzień 2017r.
..:: zobacz zdjęcia

8 września br. miało miejsce uroczyste oddanie do użytku zmodernizowanych pomieszczeń Stacji Dializ w naszym Szpitalu. Stacja powstała w 1982 r. i wówczas jako pierwsza była zorganizowana w tej części kraju poza ośrodkiem akademickim. Powstała przede wszystkim dzięki dużemu zaangażowaniu dr Antoniego Sydora – ówczesnego ordynatora I Oddziału Chorób Wewnętrznych i wsparciu prof. Zygmunta Hanickiego – kierownika Kliniki Nefrologii w Krakowie.

Pierwszą dializę przeprowadzono w lipcu 1982 roku dzięki „sztucznej nerce”, która została podarowana Szpitalowi przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Kolejne „nerki” przyszły ze Szwecji a ich zakup był możliwy m.in. dzięki finansowemu zaangażowaniu ówczesnych władz wojewódzkich, Zakładów Azotowych oraz innych przedsiębiorstw. Dzięki temu chorzy z niewydolnością nerek mogli już być leczeni w Tarnowie, bez konieczności uciążliwego dowożenia ich kilka razy w tygodniu na dializy do Krakowa. Z biegiem lat w okolicznych szpitalach („nowy” Szpital w Tarnowie, Dębica, Brzesko, Dąbrowa Tarnowska) powstały kolejne stacje dializ, których kadrę medyczną w większości stanowili wykształceni lekarze z tutejszego ośrodka. Obecnie w naszej Stacji wykonywanych jest ok. 5,5 – 6 tys. dializ/rok. Przebudowa pomieszczeń Stacji „zamyka” 10-letni okres realizacji programu remontowo-modernizacyjnego Szpitala. Prace budowlane trwały 5 miesięcy i co warto podkreślić - miały miejsce w ponad 100-letnim budynku (Budynek Główny). Wyburzono część istniejących ścian, wymieniono instalacje wewnętrzne, wykonano cały nowy wystrój wnętrz. Stacja otrzymała nowe wyposażenie firmy Fresenius – 9 dializatorów (tzw. sztucznych nerek) wraz ze stacją uzdatniania wody a także nowe łóżka dla pacjentów oraz pozostałe wyposażenie. W okresie prowadzonych prac nasi pacjenci byli dializowani w chwilowo zaadoptowanych pomieszczeniach dawnego bloku operacyjnego.

Koszt całej inwestycji wyniósł ok. 1 300 tys. zł, z czego 500 tys. zł stanowi dotacja Gminy Miasta Tarnowa na zakup dializatorów i stacji uzdatniania wody. Cieszymy się, że i pacjenci i personel będą teraz przebywać w komfortowych warunkach. To niezwykle ważne dla tej grupy pacjentów, gdyż przebywają tu 2-3 razy w tygodniu po kilka godzin, przez wiele lat; to ich drugi dom.Inwestycja została dofinansowana w kwocie 558 tys. zł ze środków Unii Europejskiej oraz budżetu państwa – w ramach projektu realizowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020.

12 wrzesień 2017r.
..:: zobacz zdjęcia

27 maja w parku Strzeleckim odbył się Piknik Integracyjny w ramach obchodów Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych w Tarowie. Goście i pogoda dopisali

1 czerwiec 2017r.
..:: zobacz zdjęcia

Kolejny raz sprzęt medyczny, którego zakup finansowany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy trafia do Specjalistycznego Szpitala im. E. Szczeklika w Tarnowie. Tym razem wsparcie otrzymali mali pacjenci Szpitala. Na Oddział Obserwacyjno-Zakaźny Dzieci trafiły dwie objętościowe pompy infuzyjne, kardiomonitor, pulsoksymetr i lokalizator naczyń krwionośnych. To bardzo cenne uzupełnienie bazy sprzętowej odnowionego Oddziału, tym bardziej, że liczba leczonych dzieci rośnie - jeszcze niedawno wynosiła 1500 dzieci, w ubiegłym roku liczba leczonych przekroczyła 2000.

Nie sposób pominąć faktu, że Szpital jest wspomagany przez WOŚP już od 20 lat. Wartość darowizn dawno przekroczyła kwotę 300 tys. zł. Otrzymywany sprzęt do tej pory trafiał w głównej mierze na Oddział Noworodkowy, dzięki czemu mogliśmy wymieniać urządzenia starszej generacji na nowoczesne aparaty. To pozwala jeszcze dokładniej i szybciej diagnozować najmłodszych a w przypadku wcześniaków zapewnić im warunki do rozwoju poza organizmem matki.

Jesteśmy niezmiernie wdzięczni Jurkowi Owsiakowi za udzielone wsparcie. Życzymy mu nieustającego zapału i tego aby Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy „koncertowała” zgodnie z zawołaniem: do końca świata i o jeden dzień dłużej!

10 maj 2017r.
..:: zobacz zdjęcia

Ruszyły kolejne prace modernizacyjne w „starym” Szpitalu. Gruntowną przebudowę przejdzie Stacja Dializ, która zyska nowy sprzęt medyczny, wyposażenie i kompletnie odmienione wnętrza. W chwili obecnej stanowiska dla pacjentów dializowanych w naszym szpitalu – a jest to blisko 40 osób – zostały przeniesione do pomieszczeń byłego bloku operacyjnego. Planuje się, że wrócą do odnowionej części około połowy sierpnia.

W lipcu br. minie 35 lat jak uruchomiono Stację Dializ. Był to pierwszy w Tarnowie i drugi w Małopolsce po Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie ośrodek dializowania. Pierwsza „sztuczna nerka”, z której korzystali pacjenci została podarowana Szpitalowi przez Ojca Świętego Jana Pawła II.

To bardzo ważna inwestycja przede wszystkim z punktu widzenia pacjentów. Osoby z niewydolnością nerek wymagają dializowania co drugi dzień, od 3 do 4 godziny jednorazowo – na ten czas Szpital tak naprawdę staje się ich drugim domem. Proces dializowania polega na wyprowadzeniu krwi z organizmu pacjenta, przefiltrowaniu jej w specjalistycznym aparacie, tzw. „sztucznej nerce” i ponownym wprowadzeniu do organizmu. Odbywa się to oczywiście w kilku etapach dlatego chcemy aby odbywał się on w jak najbardziej komfortowych dla osób dializowanych warunkach.

To nie jedyne zmiany jakie są wprowadzane w Szpitalu – kilkanaście dni temu nowe wnętrze zyskała Pracownia Tomografii Komputerowej, która mieści się teraz w budynku E obok Pracowni RTG, a za kilka tygodni zmienią swoją lokalizację poradnie specjalistyczne, które zostaną przeniesione do nowo wyremontowanych pomieszczeń dawnej Izby Przyjęć.

3 kwiecień 2017r

Do grona specjalistów pracujących w Oddziale Chirurgii Urazowej i Ortopedii dołączył dr n. med. Stanisław Szymanik. Jest doświadczonym specjalistą ortopedii i traumatologii narządu ruchu, którego droga zawodowa od dawna związana jest z polskim sportem – obecnie dr Szymanik jest m. in. Przewodniczącym Komisji Medycznej Polskiego Związku Narciarskiego, reprezentuje Polski Związek Narciarski w Komisji Medycznej Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS a także jest członkiem Komisji Medycznej Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Na liście jego pacjentów można znaleźć najwybitniejszych polskich sportowców: Justyna Kowalczyk, Kamil Stoch, Adam Małysz, Paweł Nastula, Beata Maksymow czy Rafał Kubacki.

Obecność w szeregach naszej kadry medycznej tak znakomitego artroskopisty, to przede wszystkim bardzo dobra wiadomość dla pacjentów Oddziału – mamy możliwość rozszerzenia zakresu wykonywanych zabiegów i tym samym jeszcze lepiej pomagać chorym odzyskać sprawność i zdrowie. Artroskopia jest małoinwazyjną ale bardzo dokładną metodą leczenia stawów - dzięki wykonaniu kilku minimalnych nacięć do stawu można wprowadzić minikamerę, która umożliwia obejrzenie stawu oraz użyć instrumentów chirurgicznych by podjąć konieczne działania.

Nowym zabiegiem jaki został wprowadzony w „starym” szpitalu jest artroskopia stawu łokciowego. Zgodnie z wyjaśnieniem doktora Szymanika to specyficzny zabieg, ponieważ prowadzony jest na małym stawie, gdzie na niewielkiej przestrzeni znajdują się tętnice, żyły i nerwy odpowiedzialne za sprawność ręki. Oczywiście zabiegi artroskopowe nie dotyczą tylko łokci. Taka metoda stosowana jest także w przypadku stawów kolanowych, biodrowych, barkowych, przekłada się na jeszcze dokładniejsze diagnozowanie problemów a ich leczenie wymaga krótkiego pobytu w szpitalu, leczenie przebiega szybciej i pozwala wcześnie rozpocząć rehabilitację.

20 luty 2017r
Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika w Tarnowie - Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2014 - 2023