start head_var_02.png, 43kB
ul. Szpitalna 13   33-100 Tarnów
tel. 14 63 10 100,  fax 14 62 13 637
e-mail: administracja@ssz.tar.pl
AKTUALNOŚCI - ROK 2012
Otwarcie kolejnych zmodernizowanych Oddziałów:
Położniczego i Noworodków
example1

10 grudnia 2012 roku odbyło się uroczyste otwarcie po generalnym remoncie Oddziału Położnictwa i Patologii Ciąży z Blokiem Porodowym oraz Oddziału Noworodków z Ośrodkiem Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka. Ponadto w Szpitalu wyremontowano pomieszczenia, w których utworzone zostały: Szkoła Rodzenia oraz Ośrodek Rehabilitacji Dziennej. To nowe obszary działalności Szpitala.

Prace modernizacyjne objęły powierzchnię ponad 1100 m2, toczyły się na 2 kondygnacjach, w 3 budynkach i trwały zaledwie 5 miesięcy. Prowadzone były etapami co pozwoliło zachować ciągłość udzielania świadczeń na tych oddziałach i nie zmniejszyć liczby porodów, które odbyły się w Szpitalu.

Przebudowane sale, wymiana instalacji wewnętrznych, zwiększenie liczby węzłów sanitarnych to tylko część prac, które podjęto aby zapewnić pacjentkom wysoki komfort pobytu w szpitalu. Obecnie pacjentki rodzące będą przebywały w salach jedno- i dwuosobowych z klimatyzacją co pozwoli na stworzenie jeszcze lepszej atmosfery tak ważnej dla matek z dziećmi oraz ich rodzin. Odnowione pomieszczenia wyposażone są w nowe meble, sprzęty i aparaturę medyczną. Cały wystrój utrzymany jest w ciepłych, pastelowych barwach.

Całość prac kosztowała ponad 2 miliony złotych i została sfinansowana z własnych środków Szpitala.

Na oddziale położniczym oraz oddziale noworodkowym pracuje w sumie 21 lekarzy oraz 54 pielęgniarki i położne. Szpital zabezpiecza pełna opiekę medyczną na każdym etapie ciąży, począwszy od wizyt i badań, przez poród i pobyt na oddziale po kontynuację opieki w poradniach specjalistycznych. W tym miejscu należy dodać, że przyszłe mamy mają do wyboru różne dostępne metody rodzenia jak i różne metody farmakologicznego i niefarmakologicznego łagodzenia bólu porodowego (m.in. gaz rozweselający, tens, techniki oddechowe, okłady ciepłe i zimne, stosowanie sprzętów pomocniczych takich jak worek sako, piłka).

Oba wyżej wymienione oddziały Szpitala posiadają II stopień referencyjności co oznacza, że są przygotowane do opieki nad pacjentkami także w przypadkach skomplikowanych. Rocznie w Szpitalu Szczeklika przyjmuje się średnio ok. 1100 porodów. Po porodzie każdy noworodek przechodzi kompleksowe badania w tym testy na fenyloketonurię i niedoczynność tarczycy oraz przesiewowe badanie słuchu. Pobyt dziecka i matki na oddziale odbywa się na zasadzie systemu "rooming in", czyli młoda mama może przez cały czas przebywać ze swoi dzieckiem, co pozwala jej na opiekę nad nim już od pierwszych chwil jego życia i umożliwia jeszcze lepsze przygotowanie, pod okiem lekarzy i położnych, do opieki nad nim w domu.

Od stycznia 2013 roku rusza Szkoła Rodzenia. W ramach zajęć przyszłe mamy będą mogły zobaczyć Oddział Położniczy, Blok Porodowy, dowiedzieć się jak przygotować się do porodu i jak będzie on przebiegał. Nasze położne pomogą także poznać zasady opieki i pielęgnacji dziecka. Udział w zajęciach będzie bezpłatny.

10 grudnia 2012r
..:: zobacz zdjęcia
Odznaczenia dla zasłużonych pracowników "Starego" Szpitala
example1

Podczas uroczystego otwarcia Oddziałów Położnictwa, Patologii Ciąży i Oddziału Noworodków w dniu 10 grudnia 2012 roku odbyło się wręczenie odznaczeń Prezydenta RP i odznaczeń Ministra Zdrowia dla zasłużonych pracowników "Starego" Szpitala. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele wojewódzkiego szczebla administracji rządowej i samorządowej, włodarze Tarnowa. Mieliśmy zaszczyt gościć Wojewódzkich Konsulatów: Pana prof. dr hab. Antoniego Bastę – Położnictwo i Ginekologia oraz Pana prof. dr hab. Ryszarda Lauterbacha – Neonatologia. Udział wzięli radni miejscy, reprezentanci innych zaproszonych jednostek, projektanci i wykonawcy modernizacji, przedstawiciele mediów i pracownicy Szpitala.

Złote medale za długoletnią służbę otrzymali: lekarz Janusz Kobis i pielęgniarka Teresa Kaim. Srebrne medale otrzymali lekarze: Grzegorz Sterkowicz i Krzysztof Morydz oraz pielęgniarki: Ewa Dołęga, Małgorzata Drużba, Danuta Dykacz, Małgorzata Marecik, Grażyna Padło, Dorota Rodzik. Lekarz Jan Michalski otrzymał medal brązowy. Nadania medali dokonał Pan Wicewojewoda Andrzej Harężlak, który wręczył także Odznaki honorowe "Za zasługi dla ochrony zdrowia" Ministra Zdrowia. Otrzymali je lekarze: Danuta Mazurek, Juliusz Kacalski, Hanna Felis-Zyguła, Janusz Fiala i Paweł Grudzień oraz pielęgniarki: Renata Gabinek i Irena Wojtanowska.

10 grudnia 2012r
..:: zobacz zdjęcia
Św. Mikołaj w szpitalu
example1

Fotorelacja z wizyty św Mikołaja w Szpitalu Szczeklika

6 grudnia 2012r
..:: zobacz zdjęcia
50 lat Ortopedii w "Starym" Szpitalu
example1

17 listopada 2012 r. odbył się Jubileusz 50-lecia istnienia Oddziału Ortopedii Specjalistycznego Szpitala im. E. Szczeklika w Tarnowie. Swoją obecnością uroczystość uświetnili m.in. przedstawiciele władz Województwa Małopolskiego, Powiatu Tarnowskiego i Miasta Tarnowa, były i obecny personel medyczny, ordynatorzy oddziałów ortopedii małopolskich szpitali.

Podczas uroczystości Prezydent Miasta Tarnowa, Pan Ryszard Ścigała uhonorował Oddział Ortopedii Tarnowskim Dukatem – wyróżnieniem przyznawanym osobom lub instytucjom szczególnie zasłużonym dla dobra mieszkańców Tarnowa. Dyrektor Szpitala, Pan Marcin Kuta wręczył medale okolicznościowe oraz listy gratulacyjne osobom, które przyczyniły się do rozwoju tarnowskiej ortopedii.

To doniosłe wydarzenie było okazją do przypomnienia historii Oddziału ale też, do przypomnienia ludzi, którzy tę historię tworzyli i tworzą nadal. W tym czasie oddziałem kierowało 4 ordynatorów: dr Władysław Kosiec – inicjator powstania oddziału, dr Krzysztof Czekaj, Marta Różańska i obecny ordynator Grzegorz Sterkowicz. Wspominano lekarzy, instrumentariuszki i pielęgniarki oddziału, którzy swojej pracy zawsze oddawali się z największym zaangażowaniem i nadal pracują z poświęceniem i najwyższą troską o zdrowie i dobro pacjenta.

Była to również świetna okazja do posumowania dotychczasowej działalności. Oddział na przestrzeni 50 lat zmieniał się, tak jak zmieniało się otoczenie, tak jak pojawiały się zmiany w medycynie, sposobach leczenia. Ostatnie lata działalności to ciągły rozwój oddziału, wprowadzanie nowych metod leczenia i operowania, stosowanie najnowszych rozwiązań z dziedziny ortopedii i traumatologii.

W trakcie towarzyszącego obchodom Jubileuszu Zebrania Naukowego Małopolskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego lekarze-ortopedzi naszego Szpitala zaprezentowali najnowsze trendy i osiągnięcia w alloplastyce i rozwiązania w problemach złamań około protezowych.

autorem zdjęć jest Paweł Topolski
19 listopada 2012r
..:: zobacz zdjęcia
"Bezpieczny Szpital" 2012
example1

8 listopada 2012r. kolejny raz dziennik "Rzeczpospolita" w połączeniu z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia podały wyniki rankingu "Bezpieczny Szpital". Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika w Tarnowie po raz 9 uczestniczył w tym rankingu. Nasz tegoroczny wynik to wysokie 26 miejsce. Tak jak w roku ubiegłym jesteśmy znowu najlepszym z małopolskich szpitali publicznych. W "złotej setce" za nami uplasowały się tak renomowane szpitale z naszego regionu jak m. in.: Wojewódzki Szpital im. Św. Łukasza w Tarnowie, Zespół Opieki Zdrowotnej w Suchej Beskidzkiej i Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II.

W każdym roku organizatorzy rankingu stawiają szpitalom coraz wyższe wymogi co powoduje, iż chcąc znaleźć się wśród najlepszych niezbędne jest ustawiczne podnoszenie poziomu oferowanych usług poprzez kształcenie kadr, zakup nowej aparatury medycznej, modernizacje obiektów, wysoki poziom zarządzania placówką, dbałość o finanse, doskonalenie systemów jakości usług.

Na podkreślenie zasługuje fakt, iż wśród finalistów rankingu tarnowski "stary" Szpital jest jedyną placówką liczącą prawie 180 lat co wiąże się z prowadzeniem działalności leczniczej w obiektach w części "historycznych", budynkach pamiętających czasy przedwojenne. To sprawia, że konkurowanie na rynku medycznym jest znacznie trudniejsze. Musimy też zaznaczyć, że szpital nadal nie jest właścicielem gruntów i budynków co sprawia, iż niektóre oceniane wskaźniki ekonomiczne są nieporównywalne z innymi szpitalami i wypadają mniej korzystnie. Aby utrzymać dobrą pozycję nadrabiamy jakością usług, opieką medyczną i kwalifikacjami personelu.

Prowadzony od kilku lat proces inwestycyjny, szeroki zakres usług medycznych i ich wysoka jakości (posiadane liczne certyfikaty, uzyskana akredytacji Ministra Zdrowia) łatwy dostęp do specjalistycznej diagnostyki sprawiają, że obecnie jesteśmy jednym z nowocześniejszych szpitali w Polsce. Dla mieszkańców Tarnowa wysoka pozycja szpitala to gwarancja wysokiej jakości usług medycznych oraz bezpieczeństwa procesu leczenia a dla naszych pracowników powód do satysfakcji.

8 listopada 2012r
Marcin Kuta otrzymał "Portret Polskiej Medycyny" i został uhonorowany tytułem Menedżer Rynku Zdrowia 2012
example1

Podczas Gali, wieńczącej pierwszy dzień VIII Forum Rynku Zdrowia 2012 (Warszawa, 24-25 października), już po raz siódmy, uroczyście wręczono Portrety Polskiej Medycyny. Jednym z pięciu laureatów został lek. med. Marcin Kuta, dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. E. Szczeklika w Tarnowie.

Forum Rynku Zdrowia to doroczna konferencja, organizowana przez wydawcę miesięcznika oraz portalu Rynek Zdrowia, będąca najważniejszym opiniodawczym wydarzeniem w branży medycznej. Forum stało się miejscem ważnych debat o stanie polskiego systemu ochrony zdrowia i planowanych w nim zmianach, podczas których poruszane są kluczowe dla branży medycznej sprawy. Tegoroczne Forum to 2 dni obrad, 100 prelegentów, 16 sesji plenarnych na temat organizacji, finansów i zarządzania w ochronie zdrowia, a także terapii w wybranych dziedzinach medycyny oraz ponad 1200 gości, a wśród nich wybitne postaci polskiej medycyny, politycy, menedżerowie placówek medycznych oraz liderzy przemysłu farmaceutycznego.

Od 7 lat kolegium redakcyjne Rynku Zdrowia honoruje osoby oraz instytucje, które odniosły znaczące sukcesy w sferach: zarządzania placówkami medycznymi i rozwoju terapii oraz których działalność przyczynia się do coraz sprawniejszego funkcjonowania polskiego systemu opieki zdrowotnej, nie tylko w skali kraju, ale także konkretnego regionu.

W tym roku tytuł Menedżera Rynku Zdrowia 2012 w kategorii placówki publiczne otrzymał dyrektor Marcin Kuta. To najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla kadry zarządzającej placówkami medycznymi. Docenione zostały wieloletnie dokonania i efekty w zakresie zarządzania, m.in.: współorganizowania instytucji ubezpieczenia zdrowotnego w Małopolsce oraz kierowania tarnowskim starym szpitalem.

Portretami Polskiej Medycyny 2012 uhonorowani zostali także Andrzej Sapiński - dyrektor SP ZOZ w Lęborku, Dariusz Kostrzewa Prezes Zarządu Powiatowego Centrum Zdrowia w Malborku, Grzegorz J. Goryszewski – Grupa Allenort oraz Prof. Witold Rużyłło – Instytut Kardiologii w Warszawie.

Ponadto przyznano wyróżnienia dla Marka Nowickiego – dziennikarza Faktów TVN, Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, Starostwa Powiatowego w Żywcu oraz dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl
Autorem zdjęć jest Paweł Pawłowski / rynekzdrowia.pl
25 października 2012r
..:: zobacz zdjęcia
Dyrektor Szpitala na spotkaniu z Prezydentem RP
example1

9 października br. Dyrektor Szpitala Marcin Kuta wziął udział w obchodach 85-lecia Zakładów Azotowych w Tarnowie. Uczestniczył także w poprzedzającym uroczystości blisko godzinnym spotkaniu władz regionu i przedstawicieli wybranych instytucji w Tarnowie z Prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej Panem Bronisławem Komorowskim.

10 października 2012r
..:: zobacz zdjęcia
Oddział kardiologii i elektroterapii w Szczekliku – po modernizacji
example1

Zakończył się trwający od lipca br. remont Oddziału Kardiologii i Elektroterapii w Specjalistycznym Szpitalu im. E. Szczeklika w Tarnowie (w Pawilonie nr II). W trakcie prac dokonano wymiany sieci wodno-kanalizacyjnej wraz z kompletną modernizacją sanitariatów. Wymieniona została instalacja elektryczna oraz stolarka wewnętrzna, położono nowe wykładziny podłogowe, wymieniono wyposażenie sal. Pomieszczenia oddziału uzyskały nową aranżację. W efekcie wykonanych prac podniesiony został komfort pobytu pacjentów jak również warunki pracy lekarzy i pielęgniarek.

W oddziale tym rocznie jest hospitalizowanych ok. 1 700 pacjentów. Oddział specjalizuje się w implantacji stymulatorów serca, a także w intensywnej terapii nagłych stanów kardiologicznych tj. ostrych zespołów wieńcowych, zaburzeń rytmu, zatorowości płucnej, zaburzeń rytmu i ciężkiej niewydolności krążenia. W Oddziale prowadzona jest ponadto diagnostyka wad serca, diagnostyka oraz leczenie nadciśnienia tętniczego pierwotnego i wtórnego, a także leczenie współistniejących schorzeń internistycznych.

Oddział jest dobrze wyposażony w sprzęt i aparaturę medyczną; w ostatnim okresie wymieniono systemy monitorujące w oddziale intensywnego nadzoru kardiologicznego, wymieniono defibrylatory, kardiomonitory i aparaty EKG. Warte podkreślenia jest skomunikowanie kilkunastu łóżek monitorem centralnym, gdzie możliwa jest całodobowa obserwacja pacjentów z implantowanymi rozrusznikami serca bądź w innych stanach zagrażających życiu.

Powyższe prace wpisują się w sukcesywną, rozłożoną na kilka lat, realizację programu dostosowania "starego" Szpitala do obowiązujących placówki medyczne wymogów budowlanych. Koszty modernizacji Oddziału wyniosły blisko 500 tys. zł i zostały sfinansowane ze środków własnych Szpitala.

3 października 2012r
..:: zobacz zdjęcia
Rusza remont Oddziału Kardiologii
example1

Po rozpoczętych w ubiegłym miesiącu pracach modernizacyjnych na oddziale położnictwa i patologii ciąży wraz z blokiem porodowym oraz oddziale noworodków przyszła kolej na remont oddziału kardiologii. Podobnie jak w przypadku pierwszych pracy tak i teraz będą się one toczyły etapowo co zapewni nieprzerwane działanie oddziału. Nowe aranżacje wnętrz, modernizacja sieci wodno-kanalizacyjnej z kompletnym remontem sanitariatów, wymiana instalacji elektrycznej oraz wymiana stolarki wewnętrznej i podłóg to prace, które zostały zaplanowane na najbliższe miesiące.

Zgodnie z założonym planem już na przełomie września i października pacjenci przebywający na oddziale kardiologii będą mogli korzystać z odnowionych pomieszczeń co w zdecydowanej mierze poprawi komfort przebywania w szpitalu. Musimy w tym miejscu nadmienić, że nie są to ostatnie prace remontowe, które będą się toczyły w naszym szpitalu w tym roku. Zaraz po zakończeniu remontu oddziału kardiologii rozpoczną się takie same prace modernizacyjne na oddziale pulmonologii.

30 lipca 2012r
..:: zobacz zdjęcia
Modernizacja Oddziałów Noworodków i Położnictwa
example1

Końcem czerwca br. ruszyły prace modernizacyjne na oddziale położnictwa i patologii ciąży wraz z blokiem porodowym oraz w oddziale noworodków. Inwestycja zaplanowana na ubiegły rok, w związku z rozszerzeniem zakresu prac została przesunięta na rok 2012. Modernizacja pomieszczeń prowadzona będzie etapami co umożliwi nieprzerwaną działalność oddziałów.

Prace trwać będą 4 miesiące i obejmą przebudowę pomieszczeń oraz remont instalacji elektrycznej. Już na jesieni nasi najmłodsi pacjenci i ich mamy będą mogły cieszyć się pobytem w szpitalu w komfortowych warunkach. Nowe sale jedno- i dwuosobowe pozwolą w spokojniejszych i bardziej intymnych warunkach spędzić czas w szpitalu. W ramach modernizacji zaplanowana jest również poprawa warunków sanitarnych (zwiększenie liczby węzłów sanitarnych dostępnych dla pacjentek) co również w zdecydowany sposób wpłynie na polepszenie warunków pobytu.

29 czerwca 2012r
..:: zobacz zdjęcia
Silny Człowiek Regionu Tarnowskiego
example1

W dniu 27 czerwca 2012 r. odbyło się uroczyste wręczenie statuetek dla laureatów plebiscytu Gazety Krakowskiej Silny Człowiek Regionu Tarnowskiego. Jedną z nich odebrał Dyrektor Szpitala Marcin Kuta, który zajął w plebiscycie 5 miejsce.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!

27 czerwca 2012r
..:: zobacz zdjęcia
Dzień Dziecka w Szpitalu
example1

W Dniu Dziecka życzenia zdrowia to chyba najbardziej oczywiste słowa jakie kierujemy do naszych najmłodszych pacjentów. Prócz tego chcemy życzyć samych radosnych momentów i doświadczeń związanych z poznawaniem świata.

Chcieliśmy, choć w niewielkim stopniu, umilić im pobyt w naszym Szpitalu – uśmiechy na ustach dowodzą, że chyba nam się udało...

1 czerwca 2012r
..:: zobacz zdjęcia
Pokazowe zabiegi ginekologiczne prof. R. Moore'a z Atlanty
example1

W dniu 13 kwietnia 2012 r. mieliśmy zaszczyt gościć w naszym Szpitalu Prof. dr hab. n. med. Roberta D. Moore'a - Dyrektora Ośrodka Laparoskopii Uroginekologicznej i Rekonstrukcyjnej Miednicy Mniejszej w Atlancie (USA).

Prof. R.Moore jest uroginekologiem, chirurgiem, specjalistą w zakresie rekonstrukcji żeńskich narządów płciowych. Aktywnie uczestniczy w badaniach klinicznych i pracach naukowo-badawczych, jest autorem ponad 100 opublikowanych artykułów naukowych, rozdziałów podręcznikowych i abstraktów naukowych Jest autorytetem w tej wąskiej, a ważnej dla wielu kobiet dziedzinie ginekologii. Osiągnięcia zawodowe plasują Go w ścisłej czołówce amerykańskich lekarzy, czego dowodem jest uzyskanie tytułu Top Doctor w roku 2011, oraz nieprzerwanie od 2009 r. uzyskiwanie tytułu Best Doctors In America Award. Prof. Robert D. Moore swój cenny czas dzieli między pacjentki oraz dydaktykę, ucząc lekarzy najnowszych technik operacyjnych, w których powstawaniu sam ma ogromne zasługi.

Tarnowski "miejski" Szpital był jedną z dwóch placówek medycznych w Polsce (obok Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie), w których Prof. Moore zaprezentował najnowsze techniki operacyjne stosowane w chirurgicznym leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu i zaburzeń statyki dna miednicy u kobiet. Jego wizyta w Polsce związana jest z udziałem w Międzynarodowym Kongresie Medycznym w Warszawie i prowadzeniem jednej z sesji naukowych.

W trakcie wizyty w naszym Szpitalu Prof. R.D.Moore przeprowadził wraz z zespołem Oddziału Ginekologiczno-Położniczego, kierowanym przez lek. Juliusza Kacalskiego trzy zabiegi operacyjne, z użyciem najnowszych rozwiązań amerykańskiej firmy AMS, polegających na wszczepianiu specjalnych implantów siatkowych poprawiających statykę narządu rodnego.

Stosowanie technik operacyjnych wykorzystujących specjalne siatki polipropylenowe nie jest nowością w Oddziale Ginekologiczno-Położniczym; z powodzeniem stosowane są one od kilku lat. Osiągnięcia amerykańskich producentów implantów umożliwiają jednak wprowadzenie mniej urazowych technik operacyjnych, a co za tym idzie zdecydowanie większe bezpieczeństwo dla pacjentek, mniejszą ilość powikłań przy skróconym czasie pobytu w oddziale szpitalnym i niewiarygodnie krótki okres do uzyskania pełnej sprawności nawet w kilka godzin po operacji.

Najważniejsza, praktyczna część wizyty Prof. Roberta D. Moore'a przebiegała w formie prezentacji "live surgery" - bezpośredniej transmisji z sali operacyjnej, a zainteresowani lekarze z naszego oraz innych szpitali Małopolski mogli śledzić przebieg operacji "na żywo". W przerwie między zabiegami i po ich zakończeniu był czas na dyskusję oraz pytania do gościa.

Wizyta Prof. Roberta D. Moore’a, przeprowadzone szkolenie oraz zdobyte doświadczenia zespołu lekarzy Oddziału Ginekologiczno-Położniczego, z pewnością będzie z korzyścią dla pacjentek "starego" Szpitala, gdyż pozwolą wprowadzić najnowsze techniki operacyjne, stosowane dotychczas w nielicznych ośrodkach klinicznych w Polsce.

13 kwietnia 2012r
..:: zobacz zdjęcia
Nowe pomieszczenia dla Pracowni Mikrobiologii
example1

W miesiącu marcu br. pracownia mikrobiologii zmieniła swoją lokalizację - została przeniesiona z budynku "Warsztatów" do Budynku Głównego Szpitala. Przeprowadzona modernizacja oraz nowa aranżacja pomieszczeń prawego skrzydła na parterze budynku pozwoliły na wydzielenie części powierzchni byłej apteki pod potrzeby pracowni mikrobiologii. Pracownia ta funkcjonowała w bardzo trudnych warunkach lokalowych, w zaadoptowanych pomieszczeniach obiektu liczącego prawie 160 lat. "Wyprowadzenie" pracowni jest związane z sukcesywnymi przygotowaniami do docelowego wyburzenia budynku "Warsztatów" (pełniącego przed laty funkcję domu starców gminy żydowskiej).

Gruntowna modernizacja pomieszczeń, ich adaptacja pod potrzeby pracowni diagnostycznej oraz wyposażenie w nowe urządzenia oraz meble sprawiły, iż zdecydowanej poprawie uległy warunki funkcjonowania pracowni. Lokalizacja pracowni na parterze Budynku Głównego oznacza przede wszystkim funkcjonalne scalenie pionu diagnostyki laboratoryjnej Szpitala, gdyż wszystkie pracownie diagnostyki laboratoryjnej są właśnie tutaj umiejscowione, zajmując lewe skrzydło obiektu.

Aktualnie Laboratorium posiada pracownie: analityki ogólnej, hematologii i koagulologii, biochemii klinicznej i immunochemii, serologii transfuzjologicznej, przyszpitalny bank krwi, oraz pracownię mikrobiologii.

Działem od 2004 r. kieruje specjalista diagnostyki laboratoryjnej mgr Marta Janicka, będąca inicjatorem wdrażania nowoczesnych technologii i rozszerzania zakresu wykonywanych badań. Aktualnie badania (216 rodzajów) wykonywane są przy wykorzystaniu najnowocześniejszych, w pełni zautomatyzowanych analizatorów.

Od kilku lat to jeden z najnowocześniejszych działów diagnostyki medycznej w regionie. Rocznie wykonujemy ponad 700 tys. oznaczeń (w dużym stopniu na rzecz innych placówek medycznych). Laboratorium prowadzi całodobowy dyżur diagnosty laboratoryjnego, umożliwiając mieszkańcom wykonanie badań o dowolnej porze. Koszt modernizacji i wyposażenia pomieszczeń apteki oraz pracowni mikrobiologii wyniósł prawie 800 tys. zł i został pokryty przez Szpital.

15 marca 2012r
..:: zobacz zdjęcia
Apteka szpitalna po modernizacji
example1

W lutym 2012 r. zakończyły się prace związane z modernizacją apteki szpitalnej, mieszczącej się od prawie 70 lat na parterze Budynku Głównego Szpitala. Zgodnie z opracowaną koncepcją architektoniczną dotychczas zajmowane przez aptekę pomieszczenia tak przeprojektowano, że uzyskano możliwość zlokalizowania w nich oprócz apteki także pracowni mikrobiologii (funkcjonującej w obiekcie tzw. Warsztatów").

Prace remontowo-budowlane prowadzone były od września do grudnia 2011 r. Wyburzono część istniejących ścian i wybudowano nowe pomieszczenia i ciągi komunikacyjne. W sposób kompleksowy wymienione zostały wszystkie instalacje: wodno-kanalizacyjne, centralnego ogrzewania, gazowa, wentylacja mechaniczna a także elektryczna i teletechniczna. Po zakończeniu prac modernizacyjnych pomieszczenia apteki wyposażono w nowe meble i pozostały sprzęt, dzięki czemu poprawie uległy warunki przechowywania, sporządzania i dystrybucji leków dla potrzeb oddziałów Szpitala. Poprawione zostały także warunki pracy zespołu apteki.

Apteką szpitalną od 2011 r. kieruje p. mgr farmacji Marta Mirek.

27 lutego 2012r
..:: zobacz zdjęcia
Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika w Tarnowie - Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2014 - 2023